Chcete prodat starší knihy? Asi nejjednodušší způsob je přes antikvariát Knihobot či Reknihy. Na Knihobotu se vyplatí prodávat tituly, které mají na trhu prodejní cenu alespoň 50 Kč. Knihobot má za mne větší nabídku knih než Reknihy. Obchodní podmínky Knihobotu a Reknih jsou značně podobné. Knihobot se mi zdá výhodnější a šikovnější, lépe mi sedí jejich podmínky, které jsou pro mne snadněji pochopitelné.
Nedělejte si příliš velké iluze, že za knihy dostanete nějaké velké peníze. Většina knih má na trhu prodejní cenu právě těch 50 Kč, ze kterých dostanete v antikvariátech právě téměř nula nula nic. Mým odhadem průměrný reálný výtěžek z jedné běžné starší knížky se může pohybovat řádově kolem 10 Kč (alespoň toto je moje dosavadní zkušenost s vyřazenými knížkami). Samozřejmě, když se o prodej postaráte sami se vším všudy, tak váš výtěžek z prodeje může být vyšší, ale je otázka, zda se vám to u levných titulů vůbec vyplatí. Spíše je takto vhodné prodávat pouze opravdu hodnotné knížky.
Pouze výjimečně pár titulů se vám asi podaří prodat za vyšší cenu v řádu stovek korun. Bývají to často knížky pro děti, žádané tituly, které mají omezené edice či knížky s nějakou sběratelskou hodnotou. Záleží též na stáří knížky. Obvykle bývají neprodejné, až na výjimky, knížky vydané před rokem 1989. Některé antikvariáty požadují, aby knížky nebyly starší 20 let.
Knihobot
Cenu, za kterou Knihobot knihu prodá, předem nevíte, ale můžete si ji předem odhadnout. Na Knihobotu získáte 60 % z prodejní ceny mínus 29 Kč. Takže když je kniha naceněna na 50 Kč, tak vaše provize bude 1 Kč (50 * 0,6 − 29 = 1 Kč). Do Knihobotu tedy nemá moc cenu nosit knížky, které mají prodejní cenu na trhu nižší než 50 Kč. Nejlepší je, se podívat, zda daný titul již neprodávají a za kolik ho prodávají. Pokud se titul neprodá, nebo se prodá za méně peněz, tak na prodeji netratíte, pouze na něm nic nevyděláte a Knihobot se k těmto knihám chová tak, jako kdybyste je Knihobotu darovali.
Je třeba si pečlivě přečíst jejich podmínky prodeje. Prodejcem knih je Knihobot, tj. případné reklamace a starosti s dopravou zákazníkovi a platbou si řeší Knihobot sám. Takže vy se v tomto směru o nic nemusíte starat. Jen odevzdáte knížky a čekáte, zda z toho budou nějaké penízky.
Pro prodej knih bude chtít Knihobot jednoduchou registraci, při které zadáváte pouze email, jméno a příjmení, telefon a případně číslo bankovního účtu, pokud si chcete nechat peníze vyplácet na bankovní účet. Registraci vám případně zřídí i na pobočce Levných knih či Knihobotu. O dopravu knih se vám rádi postarají zdarma (nutno obvykle nafotit hřbety a zabalit), případně můžete své tituly bez jakéhokoli balení a focení zanést přímo na pobočku Knihobotu či do Levných knih, prostě je vezmete a donesete. Toť vše. V Levných knihách Vám dají potvrzení o převzetí určitého počtu kusů (nikoli však seznam předaných titulů).
Kvalitnější tituly se můžete pokusit sami prodat přes Trh knih, kde si můžete stanovit cenu sami. Tituly s prodejní cenou kolem 50 Kč se může lépe vyplatit prodat přímo na přes Restorio – vykupujeme-online.cz.
Reknihy
Reknihy mají hodně podobnou nabídku jako Knihobot. Vyplatí vám 50 % z prodejní ceny − 12 Kč. Takže se vám vyplatí zde prodat již tituly s minimální prodejní cenou 26 Kč. V takovém případě dostanete 1 Kč (26 * 0.5 − 12 = 1 Kč).
Opět nabízí možnost poslání zdarma přes Zásilkovnu, případně odevzdání na pobočce Reknih (chtějí předem ale vyplnit formulář).
Opět je vhodné si pečlivě přečíst před prodejem obchodní podmínky pro prodávající. Za mne tyto podmínky jsou pro pochopení těžkopádné, není zcela zřejmé, kdo je prodávající a kupující apod., hrají si tam jakoby na smlouvu o smlouvě budoucí. Moc jsem těmto podmínkám nerozuměla.
Knihobot versus Reknihy
Lepší pocit mám z Knihobotu. Knihobot má více titulů (z těch co jsem hledala), lepší podmínky dodání knih, srozumitelnější obchodní podmínky, možnost dodání knih přes pobočky Levných knih.
Za mne tedy zvítězil Knihobot, ačkoli si odečítají vyšší poplatek (na režii 29 Kč). Na druhou stranu u dražších titulů pak vaše provize vyjde vyšší. Konkrétně při prodejní ceně 170 Kč budete mít stejný výdělek na Knihobotu i Reknihách. Jde o řešení jednoduché rovnice (resp. nerovnice), kdy se provize vyrovnají:
výdělek na Khihobotu ≥ výdělek na Reknihách
0,6 * x − 29 ≥ 0,5 * x − 12
0,1 * x ≥ 17
x ≥ 170 Kč.
Při prodejní ceně nad 170 Kč by se měl vyplatit Knihobot. Na druhou stranu vy stejně předem nevíte, jak knihu Knihobot či Reknihy nacení. V tomto jim dáváte svou vůli a důvěru všanc.
Knihobot i Reknihy jsou trochu ve stylu (úmyslně zjednodušuji): „Tady máte knížky, dělejte si s nimi co chcete, prodejte je za cenu, za jakou uznáte za vhodné, když se vám kniha nebude líbit nebo nebude prodejná, tak ji můžete vyřadit a zlikvidovat (považujte ji v takovém případě za dar), a když z prodeje něco bude, tak mi prosím něco z toho zaplaťte a budeme všichni spokojeni až do smrti“. Prostě se vydáváte Knihobotu i Reknihám „na milost i nemilost“, na prodeji však přímo tratit nebudete, tj. vaše provize nebude záporná (alespoň tak jsem to pochopila já). Jde o to, dát knihy bezstarostně zpět do oběhu a něco maličko případně z nich mít…
Jak odhadnout cenu knihy?
Pro odhad ceny a hodnoty knihy lze použít databázi knih. Na databázi knih si lze dle hodnocení čtenářů udělala základní představu, jakou kniha má hodnotu mezi čtenáři a jak je celkově kvalitní. Jsou tam krátké recenze od čtenářů. Součástí databáze knih je též bazar.
Další možností, jak zjistit konkrétní cenu na trhu je Trh knih. Na trhu knih též můžete knihu přímo prodat, prodej si zajišťujete sami. Vyplatí se zde prodávat dražší tituly. Na Trhu knih jsou zobrazeny konkrétní nabídky a poptávky a graf historie prodejů a cen. Lze si tak velice dobře udělat představu, jak moc je kniha prodejná a za jakou zhruba cenu. Cenu prodejní knihy si určujete sami, pokud se rozhodnete nabídnout knihu zde. Po prodeji knih si Trh knih strhává provizi. Prodej zde funguje na principu úschovy peněz. Prodávajícím jste vy, kupujícím daný zákazník.
Pokud chcete mít peníze z prodeje téměř ihned a nečekat na jejich prodej, můžete využít služeb Restorio – vykupujeme-online.cz. Stačí zadat do vyhledávání název či ISBN knihy a hned se dozvíte částku, za jakou je tento antikvariát ochoten knihu odkoupit. Stačí zadat ISBN kódy knih a při zaslání balíku v hodnotě větší jak 100 Kč přes Zásilkovnu či Balíkovnu, je poslání knih zdarma. Pro odesílání knih přes Zásilkovnu je nutné si do mobilu nainstalovat jejich aplikaci Zásilkovna. Knihy též osobně bez balení odeberou na pobočkách Agátina světa. Peníze posílají na účet do několika dnů po obdržení zásilky. Cena výkupu též může sloužit jako orientační cena, za kterou lze knihy na trhu prodat.
Mezi další antikvariáty, které nabízejí odkup knih a kde si můžete zjistit cenu titulu patří např.: Můj antikvariát, BOOXY, Martinus | knihovrátek, hledající (seznam výkupních knih). Též se lze podívat i do katalogu knihovny, zda daný titul mají a v jak hojném počtu.
Formou akuce lze též prodat knihy na Aukru.
Zkušenosti ostatních
Hezky své zkušenosti s prodejem knih shrnul článek Kam se starými knihami? Sdílím zkušenosti. Od nacenění po prodej, který si můžete i poslechnout jako podcast. Porovnání Reknih a Knihobotu shrnuje též článeček Jak prodat knihy? Vyzkoušela jsem Reknihy a Knihobot. Další článeček: Jak poslat knihu dál? Zmapovala jsem 9 platforem na prodej, půjčování a darování knih. Zde jsou Názory k článku Knihobot láme rekordy. Lidé díky němu vydělají na přečtených knížkách. Též diskuze na eMiminu se věnuje Výkupu knih a zkušenostem s nimi. Co s vyřazenými knihami docela dobře radí též článek Kam s vyřazenými knihami?.
Knihobudky
Pokud vám nejde o zpeněžení knih, ale pouze o jejich dání do oběhu, můžete využít služeb knihobudek. Např. KnihoBudka je neziskovým projektem. Z knihobudek si též můžete zdarma nějakou tu knížku odnést, následně ji do libovolné knihobudky vrátit, nebo si ji i nechat či darovat někomu dál (alespoň u KnihoBudky). Umístění knihobudek najdete na mapě knihobudek a též bývají označeny na serveru mapy.cz.