Rubriky
Krása

Vazelína – ropná kosmetika

Vazelína je bohužel základ mnoha krémů

Vazelína se často používá pro výrobu kosmetiky, různých krémů či ručně vyráběných mastí (např. konopných mastí, měsíčkových mastí apod.). Typicky pro ručně vyráběné masti se stává podkladem buď vazelína, nebo sádlo. Její čistou formu lze koupit v lékárně či v drogériích (např. Petroleum Jelly toaletní vazelína). Otužilci vazelínu s oblibou používají jako ochranu před dlouhodobým pobytem ve vodě a jako ochranu před chladem. Vazelína nepustí k sobě vodu a je dobrý tepelný izolant.

Ropný produkt

Vazelína (petrolatum) se vyrábí z ropy. Je nerozpustná ve vodě a odpuzuje vodu. Není však pohlcována kůží a nemá žádný léčebný účinek. Minerální oleje, parafín či vazelína ucpávají póry pokožky a pleti neprospívají. Vazelína pouze vytvoří na pokožce nepropustný a neprodyšný film. Udusíte tělo zaživa… Do extrémních podmínek pro jednorázové použití jako ochrana je výborná, pro pravidelné denní použití nedoporučuji.

Pleť je po namazání vazelíny hebká a tento lehce promaštěný pocit kůže vydrží dosti dlouho. Já ji začala používat na celé tělo (vazelínu Balea) místo krémů a paltala se s ní třeba po plavání v bazénu či po sprchování. Používala jsem ji zhruba denně asi 1/2 roku na celé tělo. Ačkoli pocit po namazání vazelínou byl příjemný, pokožka příjemně promaštěná, klasické uhráky se mi po ní příliš nedělaly, tak mám dosti silné podezření, že vazelína kůži opravdu nedělala dobře a již ji používat pravidelně nebudu, rozhodně ne denně na celé tělo jako dříve. Svědila mne po ní kůže a objevily se i jiné negativní příznaky. Z vazelín byla ještě nejlepší ta měsíčková. Nicméně olivový olej, rostlinné oleje či sádlo, to bude mnohem lepší volba :-).

Další informace

Diskuze

Autor: Jitka Vachtová

Nabízím individuální tréninky plavání v bazénu Šutka na Praze 8. Budete-li mít o tréninky zájem, kontaktujte mne.