Rubriky
Oblečení a obuv

SALTIC

Značka barefootových bot SALTIC nápadně připomíná lezačky. Aby ne, když je vyrábí zlínská firma, která se zaměřuje na lezeckou a outdoorovou obuv. Boty jsou unisex vyráběné z přírodní kůže. Některé jsou z textilie. V prstech jsou opravdu prostorné a dobře sedí na kotníku. V současné době prodávají jeden typ bot označený jako SALTIC FURA, ale v různých barevných kombinacích, v hladké či broušené kůži, v textilu, jak je libo. Boty jsou k dispozici jak v dámské tak v pánské variantě.

Boty si u nich můžete objednat buď v barefoot e-shopu, nebo v Praze v kamenných prodejnách: naBOSo či v eshopu horoškoly a prodejny NAMCHE či jinde po ČR. Pár neformálnějších fotek z aktivního používání botek najdeme na jejich facebooku.

Výrobce vyrábí i lezačky

Do výroby barefootových bot se sice pustili nedávno, ale navazují již na zkušenosti s výrobou lezaček. Zaručují servis včetně výměny podešve. Je možné objednat různé velikosti levá – pravá. O kůži je třeba také správně pečovat. Ke koupeným botám SALTIC FURA dostanete impregnaci SALTIC v ceně. Broušenou (velurovanou) kůži nekrémujeme, ale pouze impregnujeme.

Dříve jsem lezla po skalách a tyto boty mi byly sympatické ihned… Koupila jsem si dva páry SALTIC FURA, jeden olivové barvy na běhání a do lesa a druhý šedivý pár do města. Z barefoot bot, které jsem si doposud zkoušela, tak se v nich chůze nejvíce podobá chůzi na boso. V těchto botách lze chodit v ponožkách, ale také úplně naboso, podobně jako v lezačkách se nenosí ponožky…

Velikost boty a vložky

Koupila jsem si velikost 38. Velikost bot mi sedí na velikost, kterou běžně používám pro normální boty, tj. běžně kupuji 38. I tak mám v botách mám skoro půl centimetru až centimetr mezeru vepředu, možná bych snesla i 37. U barefoot bot by měl ale zůstat volný prostor zepředu. Obvykle se u barefoot bot doporučuje kupovat rovnou o velikost větší botu. Tady je podle mne s tím už dopředu počítáno a boty mi sedí na běžnou velikost (tj. není zde nutné záměrně kupovat o číslo větší boty). Tyto boty mi nijak neomezují prostor pro prsty, prsty nenarážejí ani při chůzi ani při běhu na přední hranu botu, přesto sedí dobře, protože dobře svírají nohu v kotníku a tkaničkami nárt. Lze s nimi chodit bez problémů po šikmém povrchu, podobně jako na boso.

Do bot lze zakoupit vložky. Dokonce se do bot vejdou i filcové vložky, které jsou příjemné a zároveň levné. Prostor na prsty je pro to v botě dostatečný. Samozřejmě s vložkou snížíte masáž chodidel. Nicméně filcové vložky zateplí a změkčí dopad nohy třeba pro chůzi po betonu. Zkusila jsem koupit filcové vložky o velikosti 39 – menší velikost 38 neměli. Velikost 39 byla do boty 38 v pořádku, jen je vhodné trochu zastřihnout špičku. Tvarově sice nekopíruje plně tvar barefoot boty (je o trochu užší ve špičce), ale prakticky to nevadí, není to v botě při chůzi znát – filc se dosti přizpůsobí. Lze zakoupit i větší velikost vložky (zkusila jsem např. největší 47 či střední 43) a tu si náležitě zastřihnout dle tvaru boty. U 47 či 43 již šířka vložky bude naprosto dostatečná, ale je pak nutno zastřihnout nejenom špičku vložky, ale i patu vložky. Kdo si chce připlatit, může si zakoupit i barefoot vložky.

Za mne boty SALTIC FURA dostávají jedničku z pocitu z chůze, nicméně po dvouroční zkušenosti chůze v nich musím konstatovat, že podrážky nevydrží příliš dlouho, odlepují se a prošlapávají se. Bohužel s reklamací těchto bot jsem měla problémy… Na druhou stranu zatím neznám lepší barefootové boty.

Autor: Jitka Vachtová

Nabízím individuální tréninky plavání v bazénu Šutka na Praze 8. Budete-li mít o tréninky zájem, kontaktujte mne.