Rubriky
Koronavirus

Očkování proti covid-19

Informace ohledně vakcín a léčby nemoci covid-19 jsou rozsety na různých webech. Vytáhla jsem v tomto článku odkazy na nejdůležitější oficiální zdroje, které jsem našla a které považuji za důležité. Lidé jsou často zahlceni daty, statistikou, nařízeními, ale tyto informace nemusí být klíčové například při rozhodování, zda se nechat či nenechat očkovat proti nemoci COVID-19.

Vakcíny byly velice rychle vyvinuty a využívají technologii, která nebyla dosud ve větším měřítku aplikována na lidech. Ptám se, je vakcína opravdu bezpečná?

Bohužel na oficiálních stránkách úřadů ČR jsem nenašla podrobné a pro mne dostatečné informace týkající se fungování vakcín. Nedostala jsem z oficiálních hlavních zdrojů příliš přesnou odpověď na to, jaký je princip těchto vakcín, co se děje s tělem po očkování, co se děje následně s buňkami, které vytváří S-protein. Až po dlouhém hledání jsem zjistila, že by měly být imunitním systémem zničeny a mRNA se v buňkách rozpadne. Chápu, že vysvětlit laikovi princip nových vakcín může být obtížné, ale proč videa a materiály tohoto druhu na oficiálních místech prakticky nejsou?

Nejvíce konkrétních a podrobnějších informací lze nalézt na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), nicméně přehlednost zde chybí. Stručný a přehledný portál pro veřejnost má Ministerstvo vnitra na COVID PORTÁLU. Naopak na webu Ministerstva zdravotnictví se toho moc o principu vakcín a samotné nemoci COVID-19 nedozvíme. Informace ohledně onemocnění COVID-19 jsou na webu Státního zdravotního ústavu.

Ministerstvo vnitra

Za mne web Ministerstva vnitra obsahuje nejucelenější informace ohledně očkování a vakcín včetně odkazů na příslušné autority:

Ministerstvo zdravotnictví

Web Ministerstva zdravotnictví obsahuje hlavně příkazy, zákazy, nařízení a informace o tom, jak a kde se očkovat. Najdeme zde přehledné statistiky. Nicméně na webu Ministerstva zdravotnictví je informací o vakcínách a průběhu nemoci COVID-19, její léčbě a prevenci nemoci velice málo. Pár informací najdeme v kategorii pro veřejnost, která bohužel není uvedena přímo v menu, ale lze dohledat v mapě webu. Bližší informace obsahuje sekce pro zdravotníky.

Oficiální informace o léčbě (určeno pro zdravotníky)

V sekci pro zdravotníky nalezneme informace k očkování a různá stanoviska k léčbě a podávání různých léčivých přípravků. Zde je výběr některých z nich (informace jsou určeny pro zdravotníky, nicméně některým věcem může rozumět i veřejnost):

Oficiální informace o vakcínách

Informace o vakcínách jsem našla v sekci určené pro očkování:

Tyto letáky obsahují pouze základní informace. Další informace se lze dozvědět na Státním zdravotním ústavu, kde jsou uvedeny Základní údaje o mRNA covid-19 vakcíně (viz dále).

Další weby Ministerstva zdravotnictví ČR:

Státní zdravotní ústav

Ucelené relevantní informace o onemocnění COVID-19 (týkající se samotné nemoci, vakcín a očkování) se dozvíme na stránkách Státního zdravotního ústavu.

Státní ústav pro kontrolu léčiv

Na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL, sukl.cz) najdeme informace ohledně vakcín v češtině:

Příbalová informace k vakcíně Comirnaty (Pfizer/BioNTech)

Příbalové informace k vakcíně najdeme na webech různých nemocnic, lékáren či SÚKL a oficiálních stránkách Evropské lékové agentury EMA. Ptám se, proč přímý odkaz na oficiální příbalovou informaci není uveden též na stránkách Ministerstva zdravotnictví či Ministerstva vnitra? Proč tato informace na těchto webech chybí? Není důležitá? Nemáme o vakcínách raději nic vědět? Ano, kdo hledá, najde, příbalová informace je dohledatelná, ale musíte využívat strýčka Google, nebo vědět, kde ji máte hledat…

Máme se nechat naočkovat látkou, která byla vyvinuta tak rychle a o které nic moc nevíme a o které nám toho oficiální zdroje příliš neříkají? Žádná oficiální podrobnější videa určená pro veřejnost, co se s tělem po očkování děje nejsou k dispozici? Vakcíny jsou jen podmínečně schváleny pro nouzové použití, za běžných okolností by takto rychle schváleny nebyly! Ptejte se lékařů na příbalové informace! Příbalovou informaci byste si měli přečíst ještě před tím, než vám bude vakcína podána! Je to napsáno přímo v samotné příbalové informaci.

V příbalových informacích by mělo být uvedeno složení vakcíny a nežádoucí účinky. Zde uvádím některé odkazy:

Comirnatyglobal.com

Dříve jsem příbalovou informaci našla na stránkách comirnatyglobal.com, kde se o vakcíně lze dozvědět mnohem více, pokud potvrdíte, že jste zdravotnickým odborníkem.

European Medicines Agency (EMA)

Příbalová informace též odkazuje na EMA (Evropská léková agentura). Zde jsou například informace k vakcíně a ke kovidu:

Rezoluce Rady Evropy 2361 (2021)

Rezoluce Rady Evropy 2361 uvádí, že vakcinace je dobrovolná a nikdo by neměl být diskriminován, pokud nechce být očkován. Klíčový je odstavec 7.3 a pododstavce 7.3.1. a 7.3.2.: Covid-19 vaccines: ethical, legal and practical considerations Resolution 2361 (2021) – pace.coe.int (pdf), Council of Europe, Parliamentary Assembly. Zde je český překlad právě nejdůležitějších ustanovení.

Další informace a úřady

Další (neoficiální) zdroje informací

Zde jsou videa, která objasňují očkování a způsob jakým funguje mRNA vakcína:

Česká lékařská komora

Autor: Jitka Vachtová

Nabízím individuální tréninky plavání v bazénu Šutka na Praze 8. Budete-li mít o tréninky zájem, kontaktujte mne.