Rubriky
Výživa

Mámo, táto, nezabíjejte mě!

Kniha Mámo, táto, nezabíjejte mě! od Martina Jelínka se věnuje zdravé výživě. Cituji:

„Poselství této knihy je prosté. Každý z nás si přeje mít zdravé děti. Ale strava, kterou od nás, dospělých, dostávají, toto přání mnohdy nesplňuje. Nezabíjejme svoje děti nevhodnými návyky – naučme je základním a přitom jednoduchým pravidlům, které je budou provázet po celý jejich dlouhý a úspěšný život.“

Poutavou formou rozhovoru tatínka s dcerou přibližuje autor čtenářovi způsoby správného stravování.

Základ stravy

Autor jednoduše vysvětluje, co jsou to bílkoviny, sacharidy, vláknina, tuky, vitamíny, minerály, fytochemikálie, a v jakých potravinách se dané látky nachází. Zabývá se také glykemickým indexem potravin. Důležitý je totiž nejenom obsah kalorií, ale i způsob a rychlost, jakým tělo kalorie přijme.

Jaké množství bychom měli čeho jíst:

  1. celozrnné obiloviny (pšenice, oves, žito, ječmen),
  2. zelenina a ovoce v poměru 3 : 2,
  3. sýry, mléko, maso, ryby,
  4. sladkosti.

Důležité je pořadí, čím vyšší číslo, tím by dané potraviny mělo být méně. Může jít i o produkty vyráběné z těchto surovin.

Mé postřehy

Samotnou mne překvapilo, jak málo jíme vlákniny a zeleniny a ovoce oproti doporučenému množství. Důležité je jíst zeleninu a ovoce i v syrové formě kvůli obsahu enzymů. Vlákniny prý jíme zhruba poloviční množství, než bychom měli. Je dobré si uvědomit, že luštěniny obsahují spoustu bílkovin, které jsou důležité pro tvorbu svalů. Bílkoviny nejsou jenom v mase.

Určitě si každý z této knihy odnesete své vlastní postřehy a třeba více čí méně upraví svůj jídelníček i jídelníček svých dětí.


Literatura: JELÍNEK, Martin. Mámo, táto, nezabíjejte mě!: učme své děti správně se stravovat. Vyd. 1. Havířov: Info Press, 2010, 108 s. ISBN 978-80-903746-1-4.

Autor: Jitka Vachtová

Nabízím individuální tréninky plavání v bazénu Šutka na Praze 8. Budete-li mít o tréninky zájem, kontaktujte mne.