Rubriky
Oblečení a obuv

Horolezecký obchod HUDY

Koukala jsem se po barefootových botách. Obchod HUDY není čistě barefootový, ale pár kousků tam také má a za zmínku stojí. HUDY mají obchůdky zaměřené na horolezectví a outdoorové aktivity. Obchody mají po celé ČR, nabízí pár modelů i pro pětiprsťáky a barefoot boty.

Horolezecké obchody mívají obvykle kvalitní zboží. Lezci si obecně nemůžou dovolit obecně používat kšunty – při lezení či výstupech do hor jim jde mnohdy o život.

V HUDY mají různé, pěkné sandály. Sice většina jich není vyloženě barefoot, ale mohou být též dostačující a vydrží. Ze své zkušenosti mohu říci, že HUDY prodává pouze kvalitní obuv a osvědčené značky.

LIGHT BLACK

Dříve jsem nosila jednoduché LIGHT BLACK, ale ty mi přestaly již vyhovovat, protože mají pásek u palce víc vepředu, a tak lehce ohýbají palec směrem dovnitř. Také malíček je trochu páskem stažený dovnitř. Dokud jsem nechodila bosa, tak mi to nevadilo, teď už mi to vadí, noha se mi více roztáhla a naráží již nepříjemně na pásky.

Sandály LIGHT BLACK patří mezi jedny z nejlevnějších variant sandálů a vydrží celkem dlouho, obvykle než praskne po pár letech spodní podrážka vejpůl v místě ohybu.

Pásky drží pevně, sucháče jsou pevné, pásky se z pordážky nevytrhávají. S pásky problém nebývá. Uchycení kontníku pásky mi zde vyhovuje neskutečně, ale už mi vadí sevření palce páskem dovnitř.

Sandály Gobi Women

Osobně nosím Sandály Gobi Women (mám jejich starší variantu: HARBOR WOMEN TRIBAL RED). Sandály obepínají palec a malíček víc blíže směrem ke kotníku, takže palec není ohýbaný směrem do středu a malíček je také volný. To, že tyto sandály nesvírají palec do středu nohy, považuji za klíčové!

Boty mají sice vyšší patu, ale pro chození po betonu nebo tvrdém povrchu to je výhoda. Sama cítím, že barefoot boty na beton nepatří, vyloženě mne z barefoot bot při chůzi po betonu bolí klouby. A pokud nosím barefoot boty na beton, tak jedině s filcovou vložkou uvnitř, což lze jen u plných bot.

Neznám zatím lepší sandály na léto než Gobi Woman :-). Tyto boty již mám několik let a chodím v nich v létě denně několik hodin (cca 7 000 až 10 000 kroků denně) a pořád drží. Podrážka drží, vůbec není znát, že se v nich tak moc chodí. Podrážka je jako nová a vůbec není ošoupaná či sešmatlaná. Po X letech trochu začíná měknout přední část podrážky pod přední špičkou nohy. Tam je podrážka trochu ztenčená a já občas touto nohou zakopnu. Proto tam ten předek dostává zabrat a je i lehce zpředu už okopaný. Na druhou stranu, spíš je to chyba mých nohou, než samotných bot. Kdybych tu nohu víc zvedala, tak je podrážka ok. Je to u mne věc pouze pravé nohy. Kdo ale víc zakopává, tak u něj špička boty může více trpět a časem ten její tvar a pevnost může být pryč. Ale myslím si, že je to ale více mýma nohama, než botama…

Suché zipy bych přivítala trochu širší, hlavně ty, které obepínají nárt zeshora. Jsou tenoučké a časem se trochu zanesou špínou a přestanou tak pevně držet. Kdyby byly širší na šířku celého pásku, tak by držely lépe.

Mám koupené tři páry těchto bot. U jednoho z párů byl blbě zapošitý šev, který je použit na páscích zespoda. Místo niti je tam použita pevná silonová struna. Je to pevné, ale uzlíček konce struny (resp. teleplně ošetřený konec tohoto silonu) lehce vyčuhuje se švu a trochu je cítit při chůzi. Někdy to vnímám, jindy nikoli. U těch dvou dalších párů je vše ok. Takže je třeba při koupi dát pozor, zda naboso vám tam nebude vadit nějaký lehce chybně zapošitý šev. Udělat s tím pak už nic moc nejde, muselo by se to ustřihnout, čímž by se ta bota rozpárala, nebo dát včas na reklamaci…

Oproti variantě LIGHT BLACK popsané výše, mi chvilku trvalo, než jsem si zvykla na trochu jiné obepnutí nohy v kotníku. Více mi v tomto směru sedí úplně „primitivní“ uchycení pásků u LIGHT BLACK, ačkoli boty LIGHT BLACK nemají molitanové změkčení pásků a pro spojení pásků používají boty LIGHT BLACK umělohmotné trojúhelníčky. LIGHT BLACK jsem kdysi nosila hodně a ačkoli nemají žádné vyměkčení, tak jsem žádné odřeniny od pásků neměla. Vyměkčení pásků u modelu Gobi Woman považuji možná až zbytečné, propojení pásků mi připadá docela komplikované a pocitově o něco méně vydařené než u obyčejných LIGHT BLACK. Na druhou stranu Gobi Woman jsou celkově těžší boty, a tak je asi vyměkčení pásků je zde vhodné a možná i nutné.

Taky jsem si trochu musela zvyknout na vyvýšenou patu. Noha vlivem toho má trochu tendenci padat a skouzávat dopředu. Ale jde spíš o zvyk. Hodně chodím po betonu a měká vyšší pata je pak příjemná oproti čistým barefootovým botám či sandálům LIGHT BLACK.

Za mne model Gobi Woman jsou to zatím nejlepší letní boty na trhu, které znám… A nechválím si je jenom já. Také jsem je vybírala podle recenzí a pak osobně ozkoušela. Vydrží minimálně pět a více let a jsou dobré i do těžkého horského terénu.

Autor: Jitka Vachtová

Nabízím individuální tréninky plavání v bazénu Šutka na Praze 8. Budete-li mít o tréninky zájem, kontaktujte mne.