Rubriky
Chůze

Chůze na boso

Zkuste se někdy ráno projít ranní rosou. Je to skvělý pocit. Lidé odjakživa chodili bosí. To jen posledních pár let nám doba nasadila kopyta, myslím tím boty.

Klasické boty obvykle nohu svazují a neumožňují jí přirozený pohyb a roztažení prstů. Následně můžete mít problémy s prsty, kotníky, koleny i páteří. Vše může být jenom tím, že nosíte nepohodlné boty.

Lidé mohou přijít nošením bot o správnou klenbu chodidla. Klenby jsou dvě: příčná a podélná. Nošením nevhodné obuvi mohou vznikat různé deformity, mezi něž patří: vbočený palec (hallux valgus), kladívkové prsty, drápovité prsty či patní ostruha. Chůzí naboso po nerovném povrchu lze do určité míry předcházet těmto deformitám či je i napravit. Chůzí naboso po nerovném povrchu lze spravit i plochou nohu.

Bos chodí rád herec Jaroslav Dušek a velice doporučuje bosou chůzi ve videích na YouTube např. v rámci pořadu Duše K.

Chůze na boso změní váš způsob chození. O tom, jak chodit na boso hezky mluví Clara Lewitová: O bosé chůzi , Starting with Bartefoot Walking či fyzioterepeut „z Bosé nohy“. Naboso lze i běhat. Běh opět vypadá zcela jinak, než když používáme standardní boty.

Autor: Jitka Vachtová

Nabízím individuální tréninky plavání v bazénu Šutka na Praze 8. Budete-li mít o tréninky zájem, kontaktujte mne.