Rubriky
Chůze Oblečení a obuv

Barefoot boty

Určitým kompromisem mezi chůzí na boso a nošením klasických bot je nošení barefoot bot. Jde o boty, které nemají vyvýšenou patu, podrážka je velice tenká a ohebná, špička boty je rozšířená a je tvarována do přirozeného tvaru chodidla. Tyto boty nemají žádnou podporu nožní klenby a umožňují chodidlu při chůzi pracovat.

S těmito botami vnímáte povrch a nerovnosti země a chůze v nich je velice blízká chůzi na boso. Zároveň bota chrání před zraněním, nepřízní počasí a jako obutí nebudíte pozornost ostatních lidí a můžete tak vyhovět společenským normám tam, kde to potřebujete.

Obchody s barefoot botami:

 • VIVOBAREFOOT – samostatná značka se svou prodejnou na Praze 1 a po celé ČR. Vyrábí sportovní obuv i obuv do města.
 • Bosoboty Leguano – samostatná značka se svou prodejnou na Praze 6. Jejich výrobky spíš připomínají nataženou ponožku s podrážkou.
 • naBOSo.cz – tento obchůdek prodává zboží různých výrobců. Ozkoušíte, uvidíte… Prodejna je na Praze 6. Dejte si však pozor u nich na reklamace…
 • Ahinsa shoes – nově mají prodejnu na Praze 2 kousek od metra C zastávky I. P. Pavlova.
 • Smart Barefoot – kamennou prodejnu mají v ulici Táboritská 990/19, Praha 3 – Žižkov.
 • SALTIC – zlínský výrobce lezaček a nově i barefoot botek. Jejich výrobky najdete např. v naBOSo. Takto to představuji pravou barefoot botku – prostor pro prsty i malíček, palec rovně, prodyšná kůže s ochranou palce. Akorát vzhled botiček je spíš do terénu než do města.
 • Merrell – vyrábí outdoorovou obuv s podrážkami Vibram®. Mají skvělé běžecké boty. Značka Merrell je rozšířena i v klasických obchodech s obuví.
 • Horolezecký obchod HUDY – obchody s horolezeckými potřebami, mají v nabídce i pětiprsťáky a pár barefoot bot a slušné sandále.
 • Rejoice shop Praha – Vibram – můžete také zkusit pětiprsťáky, které vyrábí např. firma Vibram. Prodejnu mají kousíček od prodejny Vivobarefoot v ulici Jindřišská 30, Praha 1.
 • Blackcomb e-shop – tento e-shop nabízí kromě klasických bot i barefoot boty různých značek: Vivobarefoot, Leguano, Skinners, Be Lenka, Vibram Fivefingers, Xero Shoes, Affenzahn. Značky jsem seřadila podle nejčetnější nabídky bot. V jejich nabídce jednoznačně dominuje značka Vivobarefoot, a to zhruba s desetinásobným předstihem oproti jiným značkám. Značka Skinners nabízí potažené ponožky (ponožkoboty). Kamenný obchod mají v Třinci.
 • barefoot-botky.cz – e-shop a obchůdek v Kolíně, nabízí různé obchodní značky.
 • bosonozka.cz – e-shop s prodejnou v Brně.

Zpět na stromy

Při výběru barefootových bot je třeba dát pozor na provedení. Ne všechny boty mají vychytané švy, leckde něco tlačí či nesedí. Boty je třeba dobře ozkoušet a osahat. Některé boty mají již profesionální provedení, jiné mohou být šity ručně. Ne vždy výborně navazují spoje kůže.

Není to zatím hromadná výroba, kterou zaplavují výrobci velkoobchody. Ačkoli jsou boty obvykle mnohem dražší, tak někteří výrobci mají ještě co vychytávat. Trochu mi to připomíná návrat o 50 let zpátky, resp. návrat zpět na stromy. Ale jde o správný návrat :).

Autor: Jitka Vachtová

Nabízím individuální tréninky plavání v bazénu Šutka na Praze 8. Budete-li mít o tréninky zájem, kontaktujte mne.